Rękopis znaleziony w starym kościele w Baltimor, datowany na 1692r.

„Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu – pamiętaj jaki pokój może być w ciszy.

Tak dalece jak to możliwe, nie wyrzekając się siebie bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi.

Prawdę swą głoś spokojnie i jasno słuchając też tego co mówią inni, nawet głupcy i ignoranci, oni tez mają swą opowieść.

Jeśli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny i zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od Ciebie.

Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami.

Wykonuj z sercem swą prace jakąkolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu.

Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach – świat bowiem pełen jest oszustwa.

Lecz niech Ci to nie przesłania prawdziwej cnoty.

Wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie pełne jest heroizmu.

Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć : Nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa.

Przyjmuj pogodnie to co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości.

Rozwijaj siłę ducha by w nagłym nieszczęściu mogła być tarcza dla Ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni.

Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.

Obok zdrowej dyscypliny bądź łagodny dla siebie.

Jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż gwiazdy i drzewa masz prawo być tutaj i czy to jest dla Ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.

Tak więc bądź w pokoju z Bogiem cokolwiek myślisz o jego istnieniu i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są Twe pragnienia : w zgiełku ulicznym, zamęcie życia zachowaj pokój ze swą duszą.

Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny. Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.”

Krocz spokojnie w biznesie … wykorzystaj rękopis

Dobrze jest zatrzymać się w swoim zabieganiu, dobrze jest posłuchać swego serca niż obcych słów, szczególnie gdy są gwałtownie wypowiadane. Biblia mówi: „zatrzymaj się i we mnie uznaj Boga” a rękopis też do tego zachęca.

W swoim biznesie dobrze jest czasami powrócić do „młodzieńczych lat” i zapytać się siebie: „przyjacielu po coś przyszedł?” – czego tak naprawdę chcę, co chcę osiągnąć, czy naprawdę tylko chodzi o pieniądze, władzę a może zależy mi na czymś jeszcze bardziej? Warto w takim momencie wrócić do swoich celów: krótko i długoterminowych. Sprawdzić ich aktualność, czy są realizowane. A może trzeba je na nowo przedefiniować … A może jeszcze ich nie masz?

Przypomina mi się reakcja mojego znajomego, któremu niedawno spalił się zakład produkcyjny. Na moje pytanie czy będzie go odbudowywał, odpowiedział: „MUSZĘ, dzięki niemu utrzymuje się blisko 2.000 rodzin!” – mam ogromny dla niego szacunek.

Bo samotność jest trudniejsza do zniesienia niż ubóstwo, bo brak sensu bardziej dotkliwy niż prostota życia, bo brak przyjaciół bardziej boli niż dzielenie się biedą z przyjaciółmi …

Czasami trzeba stać się filozofem, aby nie być nieszczęśliwym.


Dodaj komentarz