Kiedy się zdecydowałem na prowadzenie bloga to pierwszym pytaniem było: z jakiego narzędzia skorzystać? Czy miał by to byś typowy system blogowy typu wordpress lub inny, może system portalowy typu joomla czy drupal, a może jakiś system zarządzania treścią, których wybór jest spory. Ważne było dla mnie aby był w miarę spolszczony, aby użytkownik nagle nie otrzymywał komunikatu w jakimś dziwnym narzeczu (pół biedy gdy po angielsku). Brałem też pod uwagę wielkość serwisu, w końcu blog to coś z natury bardzo prostego.

Mój wybór systemu blogowego

Po pewnym zastanowieniu wybrałem wordpress-a, nie dlatego że mnie czymś urzekł (wręcz odwrotnie: jest wielki, ciężki), chciałem doświadczyć tego co czują użytkownicy tego bardzo popularnego oprogramowania blogowego. Chciałem poznać jego wady i zalety od kuchni. Zatem kierując się ciekawością dokonałem wyboru. To co rzuca się w oczy to ogromny wybór: templatek, widżetów, wtyczek itp narzędzi. Prawdę mówiąc po 4 czy 5 stronie dałem sobie spokój z ich przeglądaniem. Bardzo dobrze wykonane są narzędzia SEO, co dla początkowego użytkownika jest ogromnym wsparciem. Trochę przytłacza wielość funkcji, to właśnie one czynią z jednej strony wordpress-a tak uniwersalnym narzędziem a z drugiej niestety bardzo obciążają łącza, serwery. Niestety wordpress nie jest eko :/.

Ze swojej strony wybrałem dość minimalistyczną templatkę :). Wiele templatek niestety nie posiada poprawnie wyglądających polskich liter –  utrudnia to dokonanie wyboru. Oczywiście można zainwestować kilkaset złotych w odpowiadająca nam szatę graficzną ale czy w blogu o to chodzi?

To tak tyle po nieco ponad miesiącu użytkowania systemu, w którym prowadzę ten blog.


Dodaj komentarz